STEM Yaklaşımına Uygun Bir Etkinliği Nasıl Uygulayabiliriz?

0
451

STEM Yaklaşımına Uygun Bir Etkinliği Nasıl Uygulayabiliriz?

STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) etkinlikleri uygulayabilmeniz için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Problem içeren bir hikaye kitabı ve geri dönüşüm materyalleri kullanılarak da STEM etkinlikleri hazırlanabilir. Nasıl mı? Sizler için bulduğumuz okul öncesinden ilkokula kadar farklı seviyelerdeki çocuklarla uygulanabilecek STEM yaklaşımına uygun etkinlik örneğini inceleyerek bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

STEM

Not: Bu etkinlik, küçük takımların farklı materyalleri kullanarak bir tasarım oluşturması için hazırlanmıştır. En az 3 grup oluşturulması ve her grupta da 2 kişi olması önerilir. Kullanılan hikayenin kültürel açıdan uygun olmadığını düşünüyorsanız, başka karakterler içeren bir hikaye yazıp çocuklara onu okuyabilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler

“Üç Küçük Domuzcuk” hikayesi, artık materyaller, saç kurutma makinesi.

Materyallerle ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayın.

Uygulama Aşamaları

1. İlk olarak çocuklarla beraber “Üç Küçük Domuzcuk” hikayesi okunur. Çocuklarla hikayedeki evlerin yapıları ve evlerin neden yıkıldığı veya sondaki evin neden yıkılmadığı sorulur; çocukların fikirlerini ifade etmeleri sağlanır.

2. Ardından hikaye ile günlük hayat arasında bağlantı kurmak için “neden sağlam evler yapmamız gerektiği” konuşulur. Çocukların fikirlerine güçlü rüzgarlar, fırtınalar, seller veya depremler de eklenebilir.

3. Çocuklara “Siz olsanız, fırtınalarda yıkılmayacak nasıl bir ev yapardınız?” diye sorulur; cevap olarak da çocukların gruplar halinde kendi evlerini inşa etmeleri istenir.

4. Çocuklar gruplara ayrılır.

5. Gruplar oluşturulduktan sonra, çocuklar evlerini oluşturmaya başlamadan önce çocuklara saç kurutma makinesinin farklı seviyelerdeki üfleme gücü gösterilmelidir. Böylece çocuklar evlerini hazırlarken daha sonra gerçekten evlerinin dayanıklılığının deneneceğini ve ne kadar sağlam bir ev yapmaları gerektiğini daha iyi anlayabilirler.

6. Her grubun birer birer sırayla malzemelerini seçmeleri istenir. Böylece çocukların inşa edecekleri evin malzemelerini kendilerinin seçmelerine olanak tanınmış olur.

7. Çocuklar evleri oluşturmadan önce, nasıl bir ev yapmak istediklerini çizmeleri için de yönlendirebilirsiniz.

8. Çocukların evlerini tasarlamaları ve inşa etmeleri için onlara zaman verin. Örneğin yarım saat verin ve süreç içerisinde çocuklara kaç dakikaları kaldığını hatırlatın.

9. Zaman dolduğunda, her takımın evlerini test alanına getirmelerini isteyin.

10. Her evi sırayla saç kurutma makinesinin yanına alıp makinenin en düşük seviyesinden başlayarak son seviyesine kadar deneyin. Her bir seviyede, kurutma makinesini yaklaşık olarak 15-20 saniye boyunca eve tutun ve evin yıkılıp yıkılmadığı çocuklarla beraber gözlemleyin. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise gözlem boyunca makineyi tüm evlere aynı uzaklıkta tutmanız.

11. Eğer yıkılan evler varsa çocuklara evlerini tekrar inşa etmeleri için süre vermeniz onların kendini geliştirmelerine imkan sağlar.

12. Tüm evler test edildikten sonra sonuçlar çocuklarla tartışılır ve evlerini inşa ederken nasıl bir yol izledikleri, yıkılmayan evlerin nasıl oluşturulduğu, yıkılanların hangi seviyede rüzgara dayanamayarak yıkıldığı ve nasıl geliştirilebileceği hakkında sohbet edilir.

Kaynak: https://www.midcolumbiastem.org, http://teachers.egfi-k12.org