STEM ile Çocuklar Hayata Hazırlanıyor

0
502

STEM’in, çocukları hayata hazırladığını düşünüyoruz. Nasıl mı? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Eskiden öğrencilerle armut piş ağzıma düş şeklinde çalışmalar yapılırdı. Öğretmen söyler, öğrenci yapardı. Neden yapıldığı önemli değildi.

Oysa STEM’de öyle değil. BTHP haftalarında karakterlerle anlattığımız olayı çocukların analiz etmelerini istiyoruz. Olayda bir problem durumu var ve öğrencilerden buna çözüm yolu aramalarını istiyoruz. Çocuk düşünüyor, fikir geliştiriyor, daha sonra bu fikri uygulama fırsatı buluyor. Uyguladığında karşılaştığı sorunları çözmeyi öğreniyor. Dolayısıyla fikrini daha da geliştiriyor, tekrar tekrar uyguluyor. Her yanlış yapılan şey öğrenciye deneyim kazandırıyor. “Doğruya nasıl ulaşırım” diye sorguluyor.

Deneyimliyor, tecrübe kazanıyor. Aşama aşama gittiğimiz için çocuk yorulmuyor, aksine keyifle çalışmalara katılıyor. Sonucun ne olduğunu kendi gözleriyle görüyor. Kendi ürettiği projeyi sunmak ise paha biçilemez bir keyif veriyor. Çünkü kendileri düşündüler ve kendileri yaptılar. Tabi bu yaptığımız projeler minyatür. Fakat ileride bu minyatürler neden büyümesin? Bu minik fikirler neden devasa projelere dönüşmesin? İşte hedefimiz bu.

Çocuklarımıza erken STEM çalışmaları sayesinde ileride orijinal ve faydalı projeler yaratmaları için zemin hazırlıyoruz. Çalışmalar esnasında çocuklarımız düşünmeyi öğreniyor. Yaratıcılıkları gelişiyor. Bambaşka fikirler ortaya çıkıyor. Grup çalışmalarıyla çocuklarımız birlikte çalışmanın önemini kavrıyorlar. Evet, tam manasıyla çocuklarımızı hayata hazırlıyoruz.

Yasemin Özkan Muhtar
Doğu/ Güneydoğu Erken STEM Bölge Sorumlusu
Uğur Okulları Gaziantep Kampüsü
Sınıf Öğretmeni