Oyun Açıklamaları

Önce jokeyi sonra da atını seç. Atına güzel bir isim vermeyi unutma! Tek tek çarpım tablosu pratiği yapmak için yarışlarda atını sür. Veya turnuvaya katıl ve dünya çapında 15 farklı yerde yarış yap. Tüm başarıları elde et ve şampiyon ol!

At yarışlarını kazanmak için herkesi geçmen gerek, ama bu kolay bir iş değil. Birincilik şansını yakalamak için birçok çarpım işlemini yanıtlaman ve engellerin üzerinden atlaman gerek. Bu yarış, düz yol yarışı ve engelli yarışın bir karışımı. Kazanmak için çok antrenman yapman gerekebilir. Yarışlar, toprak ve çim yollarda yapılıyor.

Turnuvalar sırasında dünyayı dolaşıyorsun ve Melbourne Kupası, Epsom Derbisi ve Dubai Dünya Kupası gibi ünlü yarışlara katılabiliyorsun.

Ahırda atının sağlıklı ve enerjik olmasını sağlayabilirsin. Sünger kullanarak, fırça ve su ile atının bakımını yapabilirsin. Atının yeterli enerjiye sahip olmasını sağlamak için ona elma, saman ve tahıl gibi gıdalar alabilirsin.

Binici dükkanından bir şey almak için para gerekli. Soruları doğru yanıtlayarak, yarışma kazanarak veya başarıların kilidini açarak para kazanabilirsin. Yeni ögelerin kilidini açmak için dünya haritasındaki turnuvaları kazanman gerek. Kazanınca yeni bir eyer, nal, battaniye veya yular gibi ögeleri satın alabilirsin. İlkokulda matematik öğrenmeye yönelik bu ücretsiz eğitici at oyununda iyi şanslar.

Sayı dalışı oyununda, su altında yolunu kaybettin. Geri dönüş için tek yol, sayıları toplamak ve doğru yanıtları seçmek. Tabloyla ilgili bir soruyu yanıtlamak için doğru yanıta doğru yüzmelisin. Oyuna başladığında alıştırma yapmak istediğin bir ya da daha fazla tabloyu seçmen gerek. Birden fazla tabloyu seçmen durumunda daha fazla soru yanıtlayacak ve daha çok puan kazanacaksın.

İyi bir yanıt verdiğinde para kazanacaksın. Aynı zamanda yol üzerindeki hazineler ile de para kazanabilirsin. Yeterince para kazanman durumunda başka bir balık seçebilirsin. Daha pahalı bir balıkla doğru yanıtlardan daha çok puan alacağından daha hızlı puan toplayabilirsin. Bir soruya yanlış yanıt vermen durumunda canının bir kısmı gidecek. Aynı şey, avcı bir balık seni yakaladığında da geçerli.

Çarpım tablosu ralli oyununda çeşitli rallilere katılırsın ve iyi sonuçlar alırsan bir sonraki seviyeye çıkarsın. Her seviye, bir ülkede yarış yapmana izin verir. Ralli, İtalya’da başlıyor; diğer ülkeler ise sürpriz.

Bir sonraki ülkeye geçiş yapmak o kadar kolay değil. Öncelikle, ilerleyebilmek için matematik problemlerini doğru yanıtlaman gerekli. Temel koşul bu. Fakat tabii rakibinden daha hızlı hareket etmen gerek; yoksa sonraki seviyeye geçemezsin. Art arda beş veya on soruyu doğru yanıtladığında hızın artacak! Ayrıca yolda, dökülmüş yakıt ve odun yığınları gibi engeller ile karşılaşacaksın. Bunların üzerinden atlarsan seni etkilemezler.

Çoğu seviyede tek bir çarpım tablosu ile ilgili soruları yanıtlaman gerekir. Ama oyunun özel seviyeleri de var. Bu seviyelerde çeşitli çarpım tablolarına ait sorular karışık sunulur ve de daha fazla soruyu yanıtlaman gerekir. Özel bir seviyede ustalık kazandığında 5 yıldız kazanmış olursun. Normal bir seviyede ise yalnızca 3 yıldız kazanabilirsin. Toplam 51 yıldız kazanabilirsin. Çarpım tablosu oyununda iyi şanslar!

Happy Burger oyunuyla müşterilere lezzetli hamburgerler yapacaksın. Müşteriler siparişlerini çarpım tablosu sorularıyla verecek. Bu soruları yanıtlayarak hamburgerde hangi malzemelerin olması gerektiğini anlayacaksın. Bu nedenle her hamburger için birkaç işlemi yanıtlaman gerekecek. Oyuna başladığında, öncelikle alıştırma yapmak istediğin ilk veya da daha fazla tabloyu seçersin.

Oyun, birçok farklı seviyeden oluşuyor, üst seviyeye her geçişinde restoranı daha da güzelleştiren bir şey alacaksın. Oyunun sonunda hangi işlemlerde hata yaptığını görebileceksin. Bu değerleri kontrol edersen bir sonraki oyunda daha iyi sonuç çıkarabilirsin!

Çarpım tablosu atış oyunu, 1’den 10’a kadar olan tablolarla ilgili alıştırmaları yapmana izin verir. Başlangıçta alıştırma yapmak istediğin bir ya da daha fazla tabloyu seçersin. Sonradan da sayıları içeren tabaklarla dolu bir ormana gireceksin. Sorular gelecek ve tahtaya eşleşen yanıtla atış yapacaksın. Doğru yanıt verdiysen patlatabileceğin üç adet balon belirecek.

Çarpım tablosuyla pratik yapmada meydan okuyuş 1’den 12’ye kadar olan çarpım tablolarını tek tek pratik etmenize imkan verir. Öğrenmek istediğiniz çarpım tablosunu seçin ve hemen matematik sorularını çözmeye başlayın. Kolay ve zor olmak üzere iki seviye bulunmaktadır. Kolay olan seviyede, alıştırmalar sırayla çıkacaktır. Zor olan seviyede, alıştırmalar rastgele çıkmaktadır. Alıştırmalar için zaman sınırlaması yoktur, bu yüzden acele etmeyin. Her alıştırmadan sonra, soruyu doğru çözüp çözmediğiniz size gösterilir. Yanlış cevaplar verdiyseniz, düzeltmeniz için iki tane daha şans elde edersiniz. Bundan sonra, doğru cevap sizin için doldurulur. İyice bakın ve bir sonraki sefere doğru cevabı hatırlamaya çalışın. Bu alıştırma, okullarda ve evde çarpım tablolarını ücretsiz pratik etmek için tasarlanmıştır. Bu alıştırmayı iyice öğrendiyseniz, daha fazla alıştırma yapabilirsiniz. Örneğin zamanlı test ve çarpım tablosu oyunlarından biriyle. Bunlar rastgele çıkan ve bir zaman sınırı olan farklı çarpım tablolarıyla ilgili alıştırmalardır. Bu şekilde, tüm çarpım tablolarını adım adım öğrenebilirsiniz.

SpuQ balon adlı eğitici oyunla hem oyun oyna hem öğren. SpuQ zürafa ile tanış, balonlarla bir maceraya çık ve çarpım tablolarını öğren. SpuQ’u çarpım tablosu uygulamamızda da görmüş olabilirsin.

Spuq balon oyununda hedef, balonu doğru yanıt ile patlatmak. Menüden, öğrenmek istediğin bir ya da daha fazla çarpım tablosunu seç. Oyuna başladığında yanıtları içeren balonların havada uçuştuğunu göreceksin. En alt kısımda da yanıtlanması gereken çarpma işlemi görünecek.

İki seviye arasından seçim yapabilirsin. Bunlar, kolay ve zor seviyeler. Kolay seviyede sorular sırayla gelir, zor seviyede ise sorular karışık verilir. Kolay seviye, çarpım tablolarını henüz bilmiyorsan öğrenmen için ideal. Zor seviye ise tabloları tekrar etmen ve tabloları zaten biliyor olman halinde çarpım tablosu diplomasını almaya veya hız testine hazırlık yapman için uygun. Bu oyun, hem oyun oynayıp hem öğrenmek isteyen ilkokul öğrencileri için ideal.

Tüm soruları doğru yanıtlaman halinde alkış alacaksın!

Oyunu ekrana dokunarak veya mouse yardımıyla oynayabilirsin.

Bu oyunun hedefi, tablodaki toplam sonuca eşit sayılı olan kartları bulmak. Olduğundan daha kolay görünüyor. Aynı kartları hatırlaman gerek, ama aynı zamanda çarpım tablosundaki soruyu hesaplaman ve sonra da yanıtı hatırlaman gerekli. Bu oyun aynı anda bir ya da daha fazla çarpım tablosuyla oynanabilir. Bu eğitici oyunun özelliği, başka birine karşı da oynayabilmendir. Böylece, sınıf arkadaşınla yarışabilir ve belki de öğretmenini yenebilirsin! Hafıza oyununu birden fazla oyuncuyla oynadığında kimin 1. kimin 2. oyuncu olacağına önceden karar verebilirsin. Sonra da oyun, hangi oyunucunun başlaması gerektiğini belirleyecek.

Dokunmatik ekran veya mouse ile oynayabilirsin.

Bu oyunda, maskot Spuq ile çeşitli seviyelerde toplama pratiği yapabilirsin. Bölme pratiğini 2 farklı seviyede gerçekleştirebilirsin. İlk seviye ve kolay seçenekte, bölme işlemleri 100’e kadar veriliyor. Bu seviye, 100’e kadar bölme tabloları ile diğer toplama işlemlerinin karışımından oluşuyor. Örnek problemler, seçim menüsünde gösteriliyor. Soruyu yanıtladıktan sonra Spuq, yanıtın doğru olup olmadığını gösterecek. Yanlış yanıtlamışsan elbette bir şansın daha olacak. Soruların zaman sınırı bulunmuyor. İstediğin kadar zaman ayırıp dikkatlice düşünebilirsin.

Bölme işlemleri, ilkokulda ve elbette daha sonrasında aritmetik bakımından en az tablolar kadar önem taşıyor. Problemleri hem sınıfta hem de evde çözebilirsin. En iyi sonuçları almak için örneğin 15 dakikalık düzenli pratik yapmayı dene. Tekrar yaparak kendini geliştirip güven kazanacaksın.