Legoları Kullanarak Yaratıcılıklarını Konuşturdular

0
447

Legoları Kullanarak Yaratıcılıklarını Konuşturdular

Denizli’nin Kale ilçesinde 247 öğrencinin eğitim gördüğü Ya-Tu Otomotiv Hürriyet İlkokulu tarafından düzenlenen “Bilim Çocuğa, Çocuk Geleceğe Projesi” Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 3 bin 500 proje arasından seçilerek desteklenmeye hak kazandı. Proje kapsamında okulda bir de yarışma düzenlendi.

Ya-Tu Otomotiv Hürriyet İlkokulu tarafından hazırlanan “Bilim çocuğa, Çocuk geleceğe” isimli Erasmus+ KA1 Okul Eğitimi/Personel Hareketliliği Projesi Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 3 bin 500 proje arasından seçilerek desteklenmeye hak kazandı. bibip.org ve Kodlader İl Temsilcileri ile programa katılan Yönetim Kurulu başkanı Sayın Namık Kemal YILDIRIM, kodlama eğitiminin bireylere kazanımlarının neler olabileceği üzerine konuşma yaptı.

Yaptığı konuşmada bilimin her çocuk için erken yaşlardan itibaren en önemli uğraş olması, fen ve teknolojinin uygulanması için okullarda ayrı bölümler oluşturulması gerektiğini belirtti.

İl temsilcilerinin de katılımı ile gerçekleşen program sonunda okulda “STEM Yarışması” düzenlendi. Yarışmayı kazanan öğrencilere ödüllerini Belediye Başkanı Erkan Hayla verdi. Proje hakkında bilgi veren Okul Müdürü Yusuf Sarıkavak, “Proje kapsamında 10 öğretmenimiz Avrupa’nın 2 farklı ülkesinde 2 farklı kursta toplam 12 gün boyunca ilkokulda bilim, robotik, kodlama STEM eğitimi konularında kursa katılacaklardır. Projemizin amacı çocuklara bilimi sevdirmek, merak ve keşfetme arzularını sürekli canlı tutmak, çağın gerektirdiği becerilerle donanmalarını sağlamak, teknolojinin üretim odaklı kullanılması, kodlamanın önemli konularında farkındalık oluşturmaktır.” dedi.

Proje tanıtım toplantısında, sınıflarda öğrenciler ve öğretmenleri tarafından tasarlanan ürünlerin yer aldığı bilim ve teknoloji sergisi düzenlendi. Sergide yer alan Lego Wedo 2.0 setleriyle yapılan robot modelleri de (Bayrak Tepe teleferik, komando maymun, sumo güreşçileri, park sensörlü araba), artırılmış gerçeklik uygulamaları (konuşan Türk büyükleri tabloları, ders materyalleri), Pascal prensibi ile oluşturulmuş köprü ve kaldıraç düzenekleri, manyetik tren, çeşitli motorlu araçlar (çizgi çizen, temizlik yapan böcek robot, dönen araç), basit elektrik devresi ile yapılan düzenekler (akıllı ev, makey makey ile meyvelerle müzik, jeneratör), ekransız kodlama araçları ve kodlama zeka oyunları katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.